Cookie Consent by FreePrivacyPolicy.com
< powrót

Najważniejsze pozycje zawodników w futbolu amerykańskim

1 rok temu | 21.10.2022, 09:22 Najważniejsze pozycje zawodników w futbolu amerykańskim

Futbol amerykański to niezwykle ofensywny sport. Wiele zależy od pozycji zawodników na boisku. Jaką rolę pełnią poszczególni sportowcy podczas rozgrywki?

Jakie są pozycje zawodników w futbolu amerykańskim?

Futbol amerykański cieszy się niezwykłą popularnością za oceanem. Nic jednak dziwnego, skoro ten pasjonujący sport dostarcza kibicom wiele często skrajnych emocji. Wszystko przez spektakularne zagrania, które utrzymują wysokie tętno na przestrzeni całego meczu. Z tego sportu wywodzą się takie gwiazdy, jak chociażby Tom Brady. Zawodnicy ci mają jednak ściśle przypisane role na boisku. Jakie są zatem pozycje zawodników w futbolu amerykańskim? Podpowiadamy.

Pozycje w futbolu amerykańskim - ofensywa

Na początku każdego meczu na boisku znajduje się po 11 zawodników z każdej drużyny. Na boisku footballowym z reguły znajdują się dwie formacje: z jednej strony ofensywna, z drugiej defensywna. Każda drużyna ma jeszcze formację specjalną, ale, jak sama nazwa wskazuje, formacja ta wychodzi na boisku tylko w określonych sytuacjach. Pozycje w footballu częściowo określone są przepisami, częściowo wynikają z taktyki. Na niższych poziomach rozgrywek czy w Europie gracze często występują na kilku pozycjach w zależności od potrzeb. W NFL jest większa specjalizacja, choć warto zauważyć, że i tam w cenie są wszechstronni zawodnicy w typie Aarona Hernandeza z Patriots czy Percy’ego Harvina z Seahawks.

Pierwszą pozycją jest rozgrywający, tak zwany quarterback, czyli w skrócie QB. Na boisku jest tylko jeden i jest to serce i mózg każdej ofensywy. Przez jego ręce przechodzą niemalże wszystkie akcje w ofensywie i to na jego barkach spoczywa dyrygowanie kolegami i odczytywanie planów obrony rywala. Często decyduje o zagrywce, a przede wszystkim wykonuje w drużynie rzut do przodu. Są one najbardziej efektowne i statystycznie przynoszą najwięcej punktów. Oni również rozpoczynają każdą akcję i ogólnym celem jest zdobycie jak największej liczby rzutów z gry. Zapewnienia mu czasu niezbędnego do biegu z piłką jak najdalej aż do strefy końcowej pilnuje dwóch lub trzech graczy, którzy przemieszczają się tuż za rozgrywającym.

Kolejnym zawodnikiem jest skrzydłowy, czyli wide reciver. Podstawową rolą na tej pozycji jest otrzymywanie podań od rozgrywającego. Ich liczba na boisku jest zróżnicowana w zależności od typu zagrywki. Najczęściej jest ich dwóch albo trzech. W meczu z reguły może wystąpić ich do pięciu, jednak w trakcie rozgrywki zmieniają się. Wide recieverzy mają zaplanowane ścieżki, po których mają biec. Ich zadaniem jest uwolnienie się od krycia w taki sposób, aby rozgrywający znalazł ich rzut, złapał go i spróbował pobiec z piłką jak najbliżej pola punktowego rywali. W ostatnich latach coraz częściej drużyny korzystają z usług slot recieverów, czyli WR, którzy ustawiają się pomiędzy skrajnym skrzydłowym i linią ofensywną.


Running back to z kolei jedna z najstarszych pozycji w footballu amerykańskim, który historycznie polegał na biegu z piłką w kierunku pola punktowego rywali. Na początku dostawał piłkę od rozgrywającego i starał się w biegu zdobyć jak najwięcej jardów, korzystając z bloków stawianych przez kolegów z drużyny. Z punktu widzenia historycznego mieliśmy podział na fullback, czyli FB, czyli masywnych running backów (RB), którzy rzadko dostawali piłkę oraz halfback, czyli HB. Obecnie pozycja ta zanika, ponieważ częściej drużyny decydują się na ustawienie tylko z jednym running backiem, który również kwalifikuje się do procesu osiągnięcia przyłożenia.

Jedną z najciekawszych pozycji w ofensywie jest jednak tight end, czyli TE. Ci gracze mogą być uznawani za większych reciverów, którzy łapią krótsze rzuty i podają piłkę w środkowej strefie boiska. Z drugiej strony dzięki swoim rozmiarom często grają jako szósty członek linii ataku. Muszą być oni na tyle silni, żeby skutecznie osłaniać rozgrywającego, ale również na tyle szybcy i atletyczni, żeby uwolnić się od krycia i łapać podania. Ustawiają się najczęściej na skraju linii ofensywnej.

Finalnie na boisku mamy również offensive line, w skrócie OL, co oznacza linię ofensywną. Zwykle zawodnicy ważą nawet ponad 150 kilogramów. W celu ich łatwego rozróżnienia noszą numery z zakres od 60 do 79. Jest to jednoznaczny znak dla sędziów, że ci gracze nie są uprawnieni do łapania piłek. Złapanie jej to błąd karany przez utratę jardów. Są w posiadaniu piłki wyjątkowo rzadko, a w praktyce są to sytuacje odzyskiwania straconego przez kolegę fumble lub złapanie odbitej futbolówki. Obrońcy szarżujący ze ślepej strony, czyli blind side są bardzo niebezpieczni, bo uderzając w nieprzygotowanego rozgrywającego mogą spowodować nawet poważny uraz.

Pozycje w futbolu amerykańskim - defensywa

Przede wszystkim gracze linii defensywnej dzielą się na front seven i secondary. Ci pierwsi, czyli defensywni liniowi i linebackerzy, ustawiają się bliżej linii wznowienia akcji na środku boiska i odpowiadają głównie za atakowanie quarterbacka i powstrzymywanie akcji biegowych. Zadaniem cornerbacków i safety jest ustawienie się przy liniach bocznych i daleko za linią wznowienie akcji, a ich główną odpowiedzialnością jest obrona przeciwko podaniom piłki do jednego z zawodników drużyny przeciwnej. Pierwszym typem zawodnika są defensive line, czyli DL. Są to najbardziej masywni obrońcy, którzy ustawiają się naprzeciwko linii ofensywnej. Na środku stoi nose tackle (NT) z reguły największy biegacz na boisku. Najczęściej futbolista ustawia się dokładnie naprzeciwko centra. Jego zadaniem jest zatrzymanie running backa, jeśli będzie atakował przez przerwę między centrem i offensive guards, czyli będzie powracającym zawodnikiem na boisku. Ponadto musi na tyle zaangażować linię ataku (zwłaszcza centra), by ci nie mogli blokować linebackerów. Jeśli uda mu się odrzucić centra do tyłu i zaatakować qarterbacka to świetnie, ale nie jest to jego podstawowym zadaniem.

Z kolei linebacker, czyli LB, to najbardziej wszechstronny obrońca w każdym systemie. Musi być na tyle masywny i silny, aby walczyć z ofensywnymi liniowymi powstrzymywać całe akcje biegowe, a jednocześnie na tyle szybcy i zwinni, aby rywalizować z tight endami, slot reciverami czy running backami przy krótkich akcjach podaniowych.

Czym są special teams w futbolu amerykańskim?

Special teams to bardzo specyficzna grupa ze względu na swoje ograniczenia w ilości graczy w NFL. Ich główną siłą są rezerwowi linebackerzy, gracze secondary oraz WR. Special teams wychodzą na boisko przy puntach, kickoffach i field goalach. w którym drużyna ataku kopie piłkę do przodu zza linii wznowienia akcji. Jest alternatywą dla rozgrywania czwartej próby, gdzie zawodnik znajduje się w niekorzystnej pozycji i ma na celu maksymalne odsunięcie przeciwnika od własnego pola punktowego. Snap, czyli podanie od centra otrzymuje punter, którego głównym zadaniem jest kopnięcie piłki z powietrza. Punty najczęściej stosuje się w czwartej próbie, kiedy rozgrywanie jej normalnie jest zbyt ryzykowne ze względu na odległość od własnego pola punktowego lub ilość jardów pozostałych do przejścia, a odległość od pola punktowego rywala jest zbyt duża, by próbować field goala. Reguły nie zabraniają puntów w innych próbach, ale zdarza się to wyjątkowo rzadko. Z reguły w czasie meczu wykonywanych jest od kilku do kilkunastu puntów, co bardzo często cieszy się dużym zainteresowaniem zwłaszcza podczas zawodów Super Bowl.

Z kolei kickoff jest to wykop ze specjalnej podstawki, która położona jest na ziemi. Rozpoczyna grę na początku pierwszej i trzeciej kwarty, a także po każdych zdobytych punktach. Na początku meczu drużyna, która wygra losowanie wybiera, czy chce kopać czy odbierać, na początku trzeciej kwarty kopie ta, która odbierała na początek pierwszej kwarty.

Futbol amerykański to Twój ulubiony sport? Sprawdź ofertę rozwiązań dla tej dyscypliny dostępnych w sklepie Decathlon. Wybierz piłki, odzież do futbolu amerykańskiego lub rękawiczki, które najbardziej spełniają twoje oczekiwania!