Cookie Consent by FreePrivacyPolicy.com
< powrót

Ile trwa mecz futbolu amerykańskiego? Zasady gry

1 rok temu | 21.10.2022, 09:40 Ile trwa mecz futbolu amerykańskiego? Zasady gry

Futbol amerykański to sport, który cieszy się ogromną popularnością w USA. Ile trwa mecz, jakie są zasady gry i czym jest Super Bowl? Dowiedz się więcej!

Ile trwa mecz futbolu amerykańskiego?

Futbol amerykański to sport, który być może nie cieszy się dużym zainteresowanie w Europie, jednak w USA jest jedną z najpopularniejszych dyscyplin. Od innych znanych sportów zespołowych różni go znaczenie zarządzania czasem podczas meczu przez drużynę i trenera. Ma ono ogromne znaczenie pod kątem taktycznym. Ile trwa mecz futbolu amerykańskiego i jak wygląda taktyczne zarządzanie czasem? Czym jest Super Bowl? Odpowiedzi znaleźć można poniżej.

Ile trwa mecz futbolu amerykańskiego - podstawowe zasady gry na boisku

Zasady futbolu amerykańskiego mówią, że przeciętny mecz składa się z czterech kwart, każdaz nich trwa 15 minut. W połowie spotkania, czyli po drugiej kwarcie odbywa się przerwa. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że zasady liczenia czasu w tym sporcie są bardziej skomplikowane niż w innych popularnych sportach zespołowych, jak np. piłka nożna. Sprawiają one, że mecz futbolu amerykańskiego może byc naprawdę długi i trwać nawet powyżej trzech godzin.

Pomiar czasu podobny jest nieco do koszykówki. Istnieje podział na zegar meczu oraz zegar akcji. Jak sama nazwa wskazuje - pierwszy z nich liczy czas trwania całego spotkania, a drugi czas na rozpoczęcie akcji drużyny atakującej. Jest to na ogół 40 sekund od zakończenia akcji przeciwnika, przed których upływem drużyna musi podjąć próbę ataku. W sytuacji, kiedy on nie nastąpi drużyna jest karana karą 5 jardów za opóźnianie gry. Następnie zegar akcji zostanie ponownie uruchomiony na 40 sekund, jednak zegar meczu będzie wstrzymany, dopóki piłka nie zostanie wprowadzona do gry.

Zegar meczu jest uruchamiany w momencie wykopania piłki, a następnie zatrzymywany, kiedy jest ona martwa, czyli, innymi słowy, kiedy nie może być zagrywana. Istnieje kilka precyzyjnie wyszczególnionych sytuacji, w których zegar meczu jest wstrzymywany. Wymienić należy tutaj sytuacje kiedy: podanie do przodu jest niepełne, zawodnik z piłką opuścił boisko, drużna zdobywa przyłożenie albo bramkę lub następuje zmiana posiadania piłki pomiędzy drużynami. To jednak nie wszystko. Będzie on także wstrzymany gdy któraś z drużyn prosi sędziego o czas lub pozostają dwie minuty do zakończenia połowy. Wtedy to czas liczony jest na innych zasadach.

Jak wyglądają mecze i jak zarządza się czasem gry w futbolu amerykańskim

W tym sporcie ogromne znaczenie ma sposób zarządzania czasem. Powszechne jest opóźnianie gry przez drużynę prowadzącą. Celem drużyny przegrywającej jest wywalczenie jak największej ilości czasu, który pomoże im odwrócić losy spotkania. W końcówce meczu bardzo częstą praktyką jest wykorzystywanie przerw w grze. Ma to znaczenie taktyczne.

Ekipa prowadząca wykorzystuje różne techniki, które mają za zadanie wpłynąć na tempo gry. Jedną z nich jest tzw. strategia przyspieszonego ataku. Polega to na szybkim wprowadzeniu piłki do gry przez formację ofensywną w momencie, kiedy sędzia da znak, że jest to możliwe. Często spotykane jest również opóźnianie gry przez drużynę prowadzącą. Można to zrobić wykorzystując całe 40 sekund przeznaczone na rozpoczęcie akcji.

Duży wpływ na tempo meczu ma również wybór konkretnego rodzaju akcji. Zegar meczu zatrzymuje się automatycznie, kiedy podanie jest niepełne. Aby zachować jak największą ilość czasu, często stosuje się podanie górą. Gdy akcja się uda, drużyna zdobywa pole gry. Następnie można poprosić o przerwę w grze w celu zaoszczędzenia dalszego czasu. Natomiast w przypadku niepowodzenia czas i tak został oszczędzony. Każdej drużynie przysługują trzy przerwy podczas jednej połowy. Jeżeli zostaną one wszystkie wykorzystane rozgrywający ma prawo wykonania akcji zwanej spiking, która również wstrzymuje zegar. Polega ona na mocnym uderzeniu piłki o ziemię. Drużyna traci wtedy jedną próbę, ale zegar pozostaje zatrzymany. Należy jednak wiedzieć, że spiking różni się od celowego rzutu piłką w ziemię.

Drużyna, w której interesie leży, żeby czas płynął szybciej również wykorzystuje różne techniki. Większość akcji przeprowadza się dołem, czyli biegnąc z piłką. W takiej sytuacji zegar nie jest wstrzymywany, a czas ucieka. Zawodnicy starają się także nie opuszczać boiska, bo skutkuje to wstrzymaniem zegara. W sytuacji, kiedy do zakończenia spotkania zostało mniej niż dwie minuty, a w posiadaniu piłki jest drużyna prowadząca, często możemy spotkać się z zagraniem zwanym quarterback kneel. Jest ono wykonywane przez rozgrywającego. Polega ono na dotknięciu przez zawodnika kolanem ziemi tuż po otrzymaniu piłki. Jest ona wtedy interpretowana jako martwa. W takiej sytuacji drużyna atakująca wykorzystuje również 40 sekund na opóźnianie gry. Pokazuje to jak bardzo ważne jest w futbolu amerykańskim zarządzanie czasem. Często ma ono większe znaczenie niż sama sytuacja na boisku.

Czym jest Super Bowl?

Nawet osoba, która nigdy nie interesowała się futbolem amerykańskim na pewno słyszała nazwę Super Bowl. Co to właściwie jest? Mianem Super Bowl określany jest mecz o mistrzostwo ligi NFL w futbolu amerykańskim. Dla mieszkańców USA jest to dzień wielkiego święta, który w Europie może być porównany do finału Ligi Mistrzów lub Mistrzostw Europy. Amerykanie wypracowali sobie szereg tradycji związanych z tym wydarzeniem.

Na początku warto sobie jednak wyjaśnić skąd nazwa Super Bowl. Została ona wymyślona w 1966 roku przez Lamara Hunta - właściciela drużyny NFL z Kansas. Historia wymyślenia tej nazwy była bardzo prozaiczna. Hunt zainspirował się nazwą zabawki, którą bawiły się jego dzieci. Nazywała się ona Super Ball. Jedynie słowo "ball" zostało zamienione na "bowl", którego mianem określane były finały rozgrywek akademickich w futbolu amerykańskim.

Finał rozgrywek NFL gromadzi przed telewizorami ponad 100 mln Amerykanów. Jest to na ogół dla nich pretekst do spotkania z rodziną lub znajomymi i wspólnego obejrzenia meczów. Spotkaniom takim na ogół towarzyszy wspólne zajadanie się amerykańskimi przysmakami. Na uwagę zasługuje również pasmo reklam telewizyjnych emitowanych w przerwie meczu. Ze względu na dużą oglądalność czas antenowy jest bardzo drogi. Reklamodawcy, których stać na jego wykupienie przygotowują specjalne spoty, które są następnie poddawane głosowaniu przez telewidzów. Wybierają oni ten, który spodobał się najbardziej.



Każdego kto interesuje się futbolem amerykańskim, zapraszamy do regularnego śledzenia naszego bloga. Sprawdzaj najważniejsze aktualności i zdobywaj ciekawe informacje związane z tą dyscypliną. Jeśli szukasz sprzętu i akcesoriów do futbolu amerykańskiego, sprawdź ofertę sklepu sportowego Decathlon. Znajdziesz w nim duży wybór profesjonalnych piłek futbolowych, odzieży i innych przydatnych akcesoriów zarówno dla profesjonalnych, jak i poczatkujących graczy.