Cookie Consent by FreePrivacyPolicy.com
< powrót

Boisko do gry w futbol amerykański - jakie wymogi musi spełniać

1 rok temu | 21.10.2022, 09:42 Boisko do gry w futbol amerykański - jakie wymogi musi spełniać

Futbol amerykański to dyscyplina ciesząca się rosnącym zainteresowaniem w Polsce. Poznaj zasady gry i dowiedz się więcej na temat boiska futbolowego!

Boisko do gry w futbol amerykański - nawierzchnia, wymiary, wymogi

Gra w futbol amerykański to nie tylko dobrze przygotowani zawodnicy oraz oprawa kibiców. To przede wszystkim odpowiednio przygotowane pole, którego nawierzchnia, długości oraz inne wymogi są niezbędne, aby móc rozpocząć każdy mecz. Na przestrzeni lat rozgrywki te ewoluowały i obecnie wyglądają one nieco inaczej niż w trakcie swoich początków. Jak zatem trzeba przygotować boisko do gry w futbol amerykański? O czym nie mogą zapomnieć organizatorzy? Podpowiadamy.

Nawierzchnia i wymiary boiska do futbolu amerykańskiego - o czym mowa w praktyce?

Nawierzchnią terenu musi być naturalna lub sztuczna trawa. Wszelkie inne nawierzchnie są niedozwolone. Ponadto nawierzchnia boiska musi być w dobrym stanie i nie zagrażać bezpieczeństwu zawodników, sędziów lub innych osób przebywających na niej. Jako sztuczną trawę rozumie się dowolną nawierzchnię sztuczną. Boisko do gry składa się z pola gry oraz dwóch pól punktowych. Boisko powinno posiadać następujące rozmiary: długość - 120 jardów / 109,728 metrów, szerokość - 53,33 jardów / 48,768 metrów. Długość każdego z pól punktowych powinny wynosić 9,14 metra. W szczególnych przypadkach długość pola punktowego można zmienić, jednak nie może być ona mniejsza niż 7 j i większa niż 13 j. Oba pola muszą posiadać jednakową długość. Długość pola gry powinna wynosić 100 j. W szczególnych przypadkach pole gry może być skrócone, ale jego długość musi być całkowitym mnożnikiem 10 j.

Spotkanie może zostać rozegrane na mniejszym polu. W takiej sytuacji długość terenu powinna być odmierza od linii środkowej. Długość połowy nie może być z kolei mniejsza niż 45 jardów (od linii środkowej do linii pola punktowanego. W przypadku konieczności zwężenia terenu musi być ono zwężone o tę samą wartość z każdej strony względem jego osi. W przypadku węższego pola należy zachować odpowiedni stosunek pomiędzy obszarem pola gry znajdującym się między liniami wewnętrznymi („inbounds”) a obszarem między tymi bocznymi i wewnętrznymi . Obszar pomiędzy bocznymi a wewnętrznymi oznaczeniami musi stanowić 2/3 całej szerokości. Minimalne dopuszczone wymiary pola to uwzględniając pola punktowane o najmniejszej dopuszczalnej długości): długość 97,4 metrów na szerokość 45,11 metrów.

Oznaczenie boiska do gry w futbol amerykański

Oznaczenie boiska obejmuje namalowane: kontury, pola punktowe, podwyższenia, jardowe co 5 j, wewnętrzne, czyli inbounds, numery wraz z towarzyszącymi im odpowiednimi oznaczeniami kierunku oraz znaczniki linii 9 j - nineyards marks - na brzegach jardowych co 10 jardów, znaczniki kolejnych odległości jardowych - hashmarks, strefy drużyn wraz ze strefami dla trenerów oraz te graniczne naokoło terenu. Oznaczenia muszą być wykonane zgodnie z odpowiednimi wymiarami i z wykorzystaniem substancji nieszkodliwych dla zdrowia. W wyjątkowych sytuacjach sędzia może dopuścić do rozegrania spotkania na boisku oznaczonym w sposób minimalny. Oznaczenie minimalne obejmuje namalowane kontury, elementy punktowe, wewnętrzne inbounds, a także te na 9 jardach, czyli te w miejscu numerów jardów namalowane 9 j od strefy bocznej - mogą być namalowane co 5 lub 10 j na przecięciu z brzegami jardowymi oraz strefy drużyn. W przypadku krótszego pola i minimalnego oznaczenia dodatkowo musi być oznaczona strefa środkowa. Gospodarz lub organizator ma obowiązek zrobić wszystko, co w jego mocy, w celu oznaczenia terenu w sposób optymalny.

Futbol amerykański a zasady gry

Zasady futbolu amerykańskiego na pierwszy rzut oka mogą być nieco skomplikowane. Celem gry jest przejść na terytorium rywala, a ostatecznie przekroczyć linię bramkową po stronie połowy przeciwnika, aby uzyskać punkty. Zawsze jedna z ekip jest w posiadaniu piłki, a druga próbuje ją zatrzymać, by przejść w posiadanie dla siebie. Zespół przy piłce ma cztery próby, czyli tak zwane downs, aby przebyć co najmniej 10 jardów. Gdy to się uda, zespół atakujący ma kolejne 4 szanse na następne 10 jardów i tak dalej. Zdobywać teren można rzucając lub podając piłkę lub biegnąc z nią, jak również przechwytując zagranie oponenta. Bardzo często zawodnik z piłką musi ustawić się w zależności od aktualnego stanu na boisku - w ofensywie bądź defensywie. Czas gry to najczęściej cztery kwarty po 15 minut. Każdy gracz jest również odpowienio ubrany. Musi posiadać kask futbolowy, aby przy kopnięciu czy podaniu futbolówki nie ulec faulowi.

Każdy mecz rozpoczyna tzw. kickoff. Kicker, czyli tak zwany kopacz jednej z drużyn ustawia piłkę na linii 35 jardów i kopie ją na połowę przeciwnika – tak mocno i daleko, jak tylko potrafi. Tam czeka już na nią punt returner, który – chroniony przez pozostałych dziesięciu zawodników swojego zespołu – ma za zadanie przebiec z nią jak najdalej w stronę end zone rywala. W miejscu, w którym zostanie zatrzymany (czyli dotknie ziemi kolanem, łokciem lub plecami), jego zespół rozpocznie kolejną akcję. Istnieją również inne odmiany futbolu, w których zmieniono przepisy w celu zmniejszenia względnej brutalności tego sportu.

Sport ten jest nieco odmienny od gry w rugby, jednak w obu rozgrywkach chodzi o atakowanie bramki przeciwnika. Punkty można zdobywać na kilka sposobów. Przyłożenie, czyli tak zwany touchdown warte jest 6 punktów. Bezpośredni kop na bramkę oznacza otrzymanie 3 punktów dla drużyny, a zagranie bezpieczne warte jest 2 punkty. Z kolei 1 punkt można dostać za wykonanie podwyższenia rozgrywającego. Dyscyplina ta obejmuje również szereg kar dla zawodników, którzy dopuszczą się danego przewinienia. Najczęściej dotyczy to falstartu, kiedy zawodnik ataku wykonuje niedozwolony ruch przed snapem. Często również występuje nieprzepisowy kontakt czy blokowanie oponenta. Jeśli przewinienie zostaje popełnione podczas trwania akcji, sędzia rzuca żółtą flagę (yellow flag) w miejscu wystąpienia przewinienia. Po zakończeniu akcji, drużyna przeciw której nastąpiło przewinienie może wybrać między ukaraniem drużyny przeciwnej lub przyjęciem stanu jakim zakończyła się akcja bez nałożenia kary.

Jak każda dyscyplina sportowa, tak również i futbol amerykańskie poza odpowiednim przygotowaniem fizycznym (treningom), wymaga także posiadania dedykowanego do tego sportu stroju, rękawiczek czy piłek. Powinny być one wysokiej jakości, by jak najlepiej spełniać oczekiwania zawodników. Sprawdź ofertę sklepu Decathlon i skorzystaj z profesjonalnych rozwiązań do futbolu amerykańskiego!