Nie ma bardziej ekscytującego momentu w futbolu amerykańskim niż ten, w którym gracz jest kilka metrów od pola punktowego i za chwilę zaliczy przyłożenie. Kto jest ich królem i jak w ogóle można je wykonać? Sprawdzamy.
Święty graal futbolu - przyłożenie
Touchdown, czyli przyłożenie w futbolu amerykańskim, oznacza zdobycie sześciu punktów przez dobiegnięcie gracza z piłką do pola punktowego albo złapania piłki już w polu. Proste? Niekoniecznie. National Football League na swoim oficjalnym koncie w serwisie YouTube regularnie publikuje najlepsze, najważniejsze akcje z danego okresu sezonu i przyłożenia zajmują w nich centralne miejsce.
Bez nich w ogóle trudno wyobrazić sobie ten sport. To najważniejszy element. Właśnie ono definiuje esencję gry i ostateczne wyniki spotkań. Oczywiście świetne przechwyty czy efektowne hity to również nieodłączny element NFL, ale gwiazdy ligi to właśnie zawodnicy odpowiedzialni za zdobywanie punktów.
Rekordy, pamiętne akcje, najlepsi zawodnicy
Rekordzistą NFL w ogólnej liczbie przyłożeń jest skrzydłowy Jerry Rice, który w latach 1985-2004 grając dla San Francisco 49ers, Oakland Raiders i Seattle Seahawks zgromadził ich 208. Jest on także rekordzistą wszech czasów w liczbie odebranych podań kończących się przyłożeniem (receiving touchdowns), których ma 197. Za Rice’em plasują się:
Emmitt Smith: 175 przyłożeń
Walter Payton: 165 przyłożeń
Peyton Manning: 114 przyłożeń
Tom Brady: 103 przyłożeń
W historii futbolu amerykańskiego miało miejsce wiele pamiętnych przyłożeń, które zapisały się na kartach historii. Najlepszym chyba przykładem jest "The Catch" autorstwa Dwighta Clarka z 1982 roku, które dało drużynie San Francisco 49ers zwycięstwo w Super Bowl XVI.
Jeszcze jedna ciekawostka. Jak czytamy w Wikipedii, najdłuższy bieg zakończony przyłożeniem miał miejsce 4 listopada 2007 w meczu między Minnesota Vikings a San Diego Chargers - zawodnik z San Diego Antonio Cromartie pokonał wtedy 109 jardów po złapaniu nietrafionego field goala (missed field goal return touchdown), wykonywanego przez kopacza Ryana Longwella. Ponieważ rekordy w NFL zaokrąglane są w dół do pełnego jardu, wynik Cromartiego nie może zostać pobity, a jedynie wyrównany, gdyż obecne przepisy nie pozwalają na 110-jardowy bieg
Jak zdobywać punkty z przyłożenia?
Zgodnie z informacjami w polskiej Wikipedii touchdown najczęściej osiągany jest poprzez:
podanie piłki górą przez rozgrywającego (quarterback) do zawodnika ataku (np. skrzydłowego), który następnie wbiega z nią w pole punktowe przeciwnika, lub do zawodnika ataku już znajdującego się w polu punktowym (receiving TD),
wbiegnięcie z piłką w pole punktowe bez uprzedniego podania górą (rushing TD), najczęściej wykonywane przez quarterbacka lub running backa.
Często zdarza się także, że drużyna broniąca wykorzystuje błędy ataku i zdobywa przyłożenie (non-offensive touchdowns). Możliwe jest to poprzez:
przechwyt podania przez gracza obrony i wbiegnięcie z piłką w pole punktowe rywali (interception return TD)
przejęcie zgubionej przez drużynę atakującą piłki i wbiegnięcie z nią w pole punktowe (fumble return TD)
przejęcie piłki wprowadzonej przez przeciwnika do gry wykopem, wykopem z powietrza lub w wyniku niecelnego kopa na bramkę i wbiegnięcie z nią w pole punktowe (kickoff return TD, punt return TD, missed field goal return TD).
Za każde przyłożenie drużyna otrzymuje sześć punktów. Dodatkowo, po zdobyciu przyłożenia, drużyna ma prawo do podwyższenia (ang. extra point). Podwyższenie polega na kopnięciu piłki do bramki z odległości 15 jardów. Udane podwyższenie daje drużynie jeden dodatkowy punkt, a więc łącznie za przyłożenie i podwyższenie można zdobyć siedem punktów. Z kolei dwa punkty (tzw. two-point conversion) można zdobyć próbując ponownie przyłożyć z mniejszej odległości od „linii bramkowej”
Oczywiście jeżeli lubicie obstawiać wyniki legalny polski bukmacher Superbet przygotował dla Was rozbudowaną ofertę dla tego sportu. Można ją znaleźć na stronie internetowej superbet.pl.